Wyszukaj

Chryzantemy – co należy wiedzieć

Chryzantema to słynna na całej kuli ziemskiej roślina ozdobna, wyróżniająca się okazałymi kwiatostanami w formie efektownych kul lub koszyków. Nieraz są długowieczne i zachowują wygląd choćby długi czas po ich ucięciu.

Występująca naturalnie w rozmaitych regionach azjatyckich, dynamicznie zyskała na popularności nie
Łąka pełna kwiatów
Autor: Ruth Hartnup
Źródło: http://www.flickr.com

jedynie w Polsce, lecz także całej Europie. W dwudziestym pierwszym wieku można znaleźć wysoce dużo podgatunków chryzantem pasujących do różnorodnych warunków pogodowych oraz okazji – przykładowo zimujące, późne, niewysokie oraz wysokie, o drobnych albo wielkich kwiatostanach. Chryzantemy w dwudziestym pierwszym wieku o wiele zyskują na popularności w Polsce – chociaż wciąż przeważnie są kojarzone jako kwiaty jesienne bądź zaprojektowane na Zaduszki, coraz częściej są sadzone dla ozdoby bez wyjątkowych okazji.

Z pewnością należy wiedzieć, że chryzantemy odgrywają owe same role w kulturze azjatyckiej, jak w Europie i Stanach Zjednoczonych róże. Tak samo, jak w kręgu europejskim,

Pszczoła na kwiacie
Autor: Ruth Hartnup
Źródło: http://www.flickr.com

czerwona barwa tego kwiatu jest uznawana za wyznanie miłości. Poza tym w Japonii złota chryzantema stała się znakiem widniejącym na herbach cesarzy; w tradycyjnej chińskiej medycynie istniał pogląd, że kwiatostany chryzantemy dodane do kąpieli zapewnią długowieczność. Najprawdopodobniej wynika to ze dużej odporności owych pięknych, unikalnych kwiatów – jako jedne z nielicznych mogą przeżyć przymrozek bez utraty walorów estetycznych.

Chryzantema
Autor: Maria Meehan
Źródło: http://www.flickr.com

Z punktu widzenia pielęgnacji chryzantemy należą do roślin średnio wymagających. Opłaca się sadzić je z sadzonek, ale możliwe są też pozostałe techniki – chociażby z korzeni. Można je posadzić zarówno w wiosnę, jak i w lato, lecz w razie pewnych nadzwyczajnych odmian – dla przykładu zimujących – najlepiej dopasować ich charakterystykę do pory sadzenia. Wymagają one światła słonecznego i z tego powodu na pewno dobrze posiadać je w szklarni; wymagają też znacznej ilości wody , jak również obficie nawożonej gleby, w rzadkich przypadkach mimo to padają ofiarą pasożytów. Dobrze za to wytrzymują małe temperatury. W zamiaru uzyskania ładnych i okazałych kwiatostanów trzeba trzy razy podczas roku zrobić tak zwane uszczykiwanie, czyli wyeliminowanie końców młodych pędów. Zdecydowanie dobrze pamiętać, iż przesadzanie nie powoduje problemu pielęgnacji chryzantem, o ile robi się je na bieżąco. chryzantemy.pl

Chryzantemy potrafią występować w odmianach o różnej wysokości , a także w najrozmaitszych opcjach kolorystycznych. Poza klasycznymi białymi lub bladoróżowymi występują również wyraziście czerwone i pomarańczowe , a także intensywnie żółte. Podczas zimowania dobrym pomysłem jest przykrycie roślin gałązkami świerku lub torfem, ale nigdy liśćmi z powodu znacznej wrażliwości tych kwiatów na wilgoć.