
jedynie w Polsce, lecz także całej Europie. W dwudziestym pierwszym wieku można znaleźć wysoce dużo podgatunków chryzantem (chryzantemy.pl), pasujących do różnorodnych warunków pogodowych oraz okazji – przykładowo zimujące, późne, niewysokie oraz wysokie, o drobnych albo wielkich kwiatostanach. Chryzantemy w dwudziestym pierwszym wieku o wiele zyskują na popularności w Polsce – chociaż wciąż przeważnie są kojarzone jako kwiaty jesienne bądź zaprojektowane na Zaduszki, coraz częściej są sadzone dla ozdoby bez wyjątkowych okazji.
Z pewnością należy wiedzieć, że chryzantemy odgrywają owe same role w kulturze azjatyckiej, jak w Europie i Stanach Zjednoczonych róże. Tak samo, jak w kręgu europejskim,

czerwona barwa tego kwiatu jest uznawana za wyznanie miłości. Poza tym w Japonii złota chryzantema stała się znakiem widniejącym na herbach cesarzy; w tradycyjnej chińskiej medycynie istniał pogląd, że kwiatostany chryzantemy dodane do kąpieli zapewnią długowieczność. Najprawdopodobniej wynika to ze dużej odporności owych pięknych, unikalnych kwiatów – jako jedne z nielicznych mogą przeżyć przymrozek bez utraty walorów estetycznych.

Z punktu widzenia pielęgnacji chryzantemy należą do roślin średnio wymagających. Opłaca się sadzić je z sadzonek, ale możliwe są też pozostałe techniki – chociażby z korzeni. Można je posadzić zarówno w wiosnę, jak i w lato, lecz w razie pewnych nadzwyczajnych odmian – dla przykładu zimujących – najlepiej dopasować ich charakterystykę do pory sadzenia. Wymagają one światła słonecznego i z tego powodu na pewno dobrze posiadać je w szklarni; wymagają też znacznej ilości wody , jak również obficie nawożonej gleby, w rzadkich przypadkach mimo to padają ofiarą pasożytów. Dobrze za to wytrzymują małe temperatury. W zamiaru uzyskania ładnych i okazałych kwiatostanów trzeba trzy razy podczas roku zrobić tak zwane uszczykiwanie, czyli wyeliminowanie końców młodych pędów. Zdecydowanie dobrze pamiętać, iż przesadzanie nie powoduje problemu pielęgnacji chryzantem, o ile robi się je na bieżąco.