Wyszukaj

Co obowiązkowo należy zrobić przed budową dróg lub domów – o badaniach geotechnicznych

Budowanie licznych domów nigdy nie należało do najprostszych zagadnień. Nie wyłącznie trzeba dbać o znakomity projekt architektoniczny, uważne wykonanie , a także wysokojakościowe materiały budowlane, ale także sprawdzić dużo istotnych czynników – przykładowo plan zagospodarowania przestrzennego albo wilgotność gleby. Nawet najpiękniejszy budynek może szybko ulec zniszczeniu, kiedy zostaje zbudowany w niewłaściwym miejscu. Dlatego przed wszelakimi budowami na pewno nieocenione i ważne są usługi geologów i geotechnologii.

Takie rzeczy, jak badanie zagęszczenia gruntu, to w dwudziestym pierwszym wieku fundament dobrze przemyślanej budowy – dlatego też najlepiej przeprowadzić je perfekcyjnie , a także profesjonalnie, by potem uniknąć niemiłych niespodzianek. Wybranie do tych celów znanych i uznanych firm jest na pewno porządnym wyjściem – zawsze przydatne są doskonałe kwalifikacje i obfite doświadczenie.Pozornie standardowe badanie zagęszczenia gruntu jest bardzo użyteczne w rozmaitych wypadkach – przykładowo w celu pozyskania pozwolenia na budowę lub zakup gruntu . Takie badania są również istotne podczas budowania wszystkich dróg. Z oczywistych przyczyn o wiele lepiej zapłacić za uważne pomiary dokonywane za pomocą wykwalifikowanych urządzeń, niż zaryzykować zupełne fiasko budowy z przyczyny zbyt znacznej wilgotności gruntu lub nadmiernie niskiej gęstości. Przydatna często również się okazuje fachowa dokumentacja. Zdecydowanie należy mieć na uwadze, iż kiedy gleba okazuje się bardzo wilgotna, nie w każdej sytuacji oznacza to potrzebę rezygnacji z budowy – czasami po prostu potrzebne okazuje się wprowadzenie wybranych zmian.

geodeta
Autor: Elvert Barnes
Źródło: http://www.flickr.com
Mierzenie wilgotności gruntu jest wykonywane za pomocą tak zwanych odwiertów. Odwierty geotechniczne pozwalają na precyzyjne sprawdzenie stanu gleby niezależnie od konkretnej pory roku, dlatego też są najsilniej wiarygodne. Trzeba ich zrobić minimum trzy – wszystkie oferty precyzyjnego zbadania ziemi za pomocą jednego odwiertu współcześnie można niestety zaliczyć do mrzonek. Najlepiej wiedzieć, że sam pomiar lub odwiert trwa wysoce krótko, mimo to ze względu na konieczność wykonania kolejnych badań, na wyniki można czekać nawet do kilku tygodni. Natomiast badanie zagęszczenia ziemi jest w stanie przebiegać na kilka najróżniejszych sposobów – dla przykładu za pomocą specjalnej sondy bądź tzw. lekkiej płyty dynamicznej. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości najkorzystniej zwrócić się o pomoc do sprawdzonych geodetów, jacy chętnie wyjaśnią każdą złożoną sprawę.