Wyszukaj

Garść praktycznych wskazówek, w jaki sposób zbudować unikatową atmosferę w naszym ogródku

Z racji tego że zbliża się lato, coraz częściej myślimy o tym, aby więcej czasu spędzać na wolnym powietrzu. A gdzie ten czas upływa milej, jak nie w ogrodzie? Można odważnie powiedzieć, ze prawdziwymi szczęściarzami okazują się ci, którzy bywają właścicielami domów parterowych położonych na terenie wsi. To oni mogą cieszyć się rannym śniadaniem w ogrodzie lub grillem urządzonym o zmierzchu w tym właśnie zakątku. A jeżeli już o nocnej porze mowa, to również wtedy przydaje się oświetlenie, czy to w postaci wspaniałych lamp, czy to w formie niedużych lampek solarnych.

Budowanie odpowiedniego nastroju w ogrodowych wnętrzach najczęściej bywa domeną pań domu. To one sadzą kwiaty na grządkach i to one najczęściej namawiają swoich małżonków na radykalne zmiany. A jedną z nich może być, przykładowo, zamontowanie dodatkowego oświetlenia. Można zatem pokusić się o kupno rzeczonych powyżej lampek solarnych, a potem wbić je w ziemię – dadzą one nocą dyskretne światło, które będzie się fantastycznie komponować z zielenią tui.

Interesującym dodatkiem do ogrodowych wnętrz okazać się mogą kinkiety. Tego typu oświetlenie kojarzymy zazwyczaj z wnętrzami pokoi dziennych czy innych pomieszczeń mieszkalnych. Tymczasem owe kinkiety () można śmiało przymocować do ścian naszego domu lub garażu. To bardzo nietuzinkowe rozwiązanie na pewno przyciągnie uwagę mniej bądź bardziej wścibskich sąsiadów. Aranżacje oświetleniowe w przydomowym ogródku mamy dopasowywać uwzględniając wszystkie pory roku kalendarzowego.

lampy ogrodowe
Autor: Technolux

Rzecz oczywista najczęściej zależy na efektownym świetle w tych porach, kiedy często bywamy w ogrodzie, czyli w miesiącach wakacyjnych. Pamiętajmy jednakże o tym, że w lipcu, a nawet jeszcze w sierpniu, słońce zachodzi późno,a więc trzeba byłoby siedzieć w ogrodzie do ok. 9 czy 10, żeby w ogóle móc podziwiać dopiero co zamontowane oświetlenie.

Zupełnie odmiennie rzecz się przedstawia w przypadku pory zimowej, kiedy wieczór przychodzi już w godzinach popołudniowych. Wtedy oświetlenie można śmiało załączyć już ok. godz. 16.00 i zweryfikować, jak wysokie lampy ogrodowe wyglądają na tle zimowego krajobrazu. Żeby dodatkowo spotęgować iluminacyjne efekty, niektórzy panowie domu montują małe światełka zaraz obok alejek. Propozycja na . A w ramach oszczędzania można ponadto pomyśleć o żarówkach LED, dzięki którym opłaty będą o niebo niższe. Takie rozwiązanie jest idealne szczególnie wtedy, gdy oświetlenie naszego przydomowego ogródka bywa imponujące. A komu zależy na wyjątkowych efektach, ten zamontuje wśród drzew iglastych lampy ogrodowe wyposażone w czujniki ruchu.