Wyszukaj

Hipoterapia – jej najważniejsze zalety

Jednym ze sposobów leczniczych używanych przy wszelkich fizycznych lub psychicznych zaburzeniach jest hipoterapia. Jazda konna i prowadzone za jej pomocą zabiegi są coraz bardziej popularne, szczególnie, że są właściwe zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych pacjentów. Przynoszą także niezrównane rezultaty, dla których warto w nie zainwestować.

koń
Autor: David Bergin
Źródło: http://www.flickr.com
Przede wszystkim hipoterapia ma wpływ na kilka sfer. Pierwszą z nich jest płaszczyzna fizyczna. Hipoterapia jest doskonałym sposobem na poprawienie ogólnej sprawności fizycznej osoby chorej i umocnienie mięśni. Oprócz tego zapobiega wszelkim przykurczom mięśni, usprawnia układ krążenia, a także przyczynia się do utrzymywania prawidłowej postawy ciała. Osoba korzystająca z tego rodzaju terapii może nawet stymulować własny chód, ponieważ jazda konna (jazda konna) koduje w mózgu stosowny wzór ruchu miednicy.

Następną płaszczyzną, na którą wpływa, jest sfera emocjonalno-motywacyjna i związana z nią możliwość pracy nad zaburzeniami emocjonalnymi, poczuciem własnej wartości lub wzrostem motywacji do pracy nad swoimi schorzeniami. Nie można zapomnieć o sferze poznawczej.

stadnina koni
Autor: Patrick Strandberg
Źródło: http://www.flickr.com

W tym obszarze hipoterapia pomaga w wypadku kłopotów z odbieraniem wrażeń zmysłowych, percepcją wzrokową czy słuchową oraz koncentracją uwagi. Pacjent rozwija nowe zdolności, które przychylnie oddziałują na rezultaty przeprowadzanej terapii. Ostatnią płaszczyzną jest sfera społeczna. Hipoterapia http://www.patataj.com/oferta/hipoterapia (http://www.patataj.com/oferta/hipoterapia)ecznej i powiązaną z tym większą otwartością na świat. Chory przestaje ograniczać się w nawiązywaniu nowych relacji społecznych bądź pogłębianiu już tych istniejących. Dzięki socjalizacji może na nowo zacząć jednoczyć się ze społeczeństwem, co niewątpliwie wpływa na jego psychikę.

Dzięki hipoterapii można odnosić ogromne efekty, trzeba tylko właściwie się do niej przygotować i wyszukać ośrodek, który posiada nie tylko wiedzę, ale i doświadczenie w jej stosowaniu. musimy zwrócić uwagę czy nie występują żadne przeciwwskazania, w tym niestabilność kręgów szyjnych, niewygojone rany, alergię na sierść albo po prostu nieopanowany lęk przed koniem. W innym wypadku dobrze jest zdecydować się na terapię, która zdecydowanie poprawia stan zdrowia pacjenta.