Wyszukaj

Jak istotnym jest odpowiednie odżywianie Twego pieska

Rzeczywistość jest taka, iż nie ma jedynego akuratnego systemu odżywiania, jaki sprawdzi się u każdego pieska. Jednakowo jak u ludzi – jednym służy wcinanie mięsa, innym wegetariańska dieta, a jeszcze kolejnym stronienie od mleka.

Kot, zwierzęta domoiwe
Autor: wrhoanaz
Źródło: http://www.sxc.hu
Fundamentalnymi elementami pożywnymi są białka, cukry, tłuszcze jak również makroelementy, mikroelementy i witaminy. To, czy źródłem cukrów będzie dopiero co uwarzony ryż czy też orkisz w gotowej karmie jest sprawą wyboru posiadacza pupila, i zależy od predyspozycji pupila.

Każdy pieseczek i kotek jest indywidualnym przypadkiem, więc prawidłową dietę można dobrać na bazie obserwacji danego egzemplarza. Przesłanie ma tu nie wyłącznie jego waga, wiek oraz rasa, ale też skłonności do uczuleń i nietolerancji poniektórych elementów żywnościowych (na przykład inaczej należy karmić zwierzaka sportowego, inaczej pupila kanapowego pieszczocha czy jeszcze inaczej pieska stróżującego, jaki mieszka w boksie). Podczas wyboru metody odżywiania trzeba wziąć też pod uwagę stan fizjologiczny psa (np. ciężarna sunia, rekonwalescencja po zabiegu, schorzenia układu pokarmowego itp.).

Z rezerwą powinno się podchodzić do rozmaitych suplementów diety a także wspomagaczy. W niektórych sytuacjach dobrze je serwować (dla przykładu mikstura na stawy psom wielkich ras), jednak należy to omówić z lekarzem weterynarii. Właściwie skomponowana i dopasowana dieta musi zaspokoić każde potrzeby pupila. Może być to karma dieta dla kota gotowa, na przykład karmy Brit.

pies
Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu
Dorosły pies (polecam legowisko dla dużego psa Dog Design) powinien jadać raz lub dwa razy dziennie. Serwowanie wielu mniejszych dawek jest polecane psinom zagrożonym skrętem żołądka, a również psom pracującym o bardzo wysokim zapotrzebowaniu energetycznym. Należy mieć na uwadze by nie karmić pupila bezpośrednio przed treningiem bądź podróżą. Musi minąć najmniej jedna godzina od zjedzenia do powzięcia aktywności. Nie powinno się też podawać posiłku od razu po wysiłku fizycznym. Ciągły dostęp do jedzenia nie jest wskazany. Posiłki powinny być podawane w sztywnych godzinach, a niezjedzony pokarm powinno się zabrać po upływie piętnastu minut od podania. Taki system ma wiele walorów; zapobiega wykształceniu u pupila nawyku grymaszenia, psuciu się pokarmu jak też wyraźnie stawia właściciela w pozycji nadrzędnej członka stada.