Wyszukaj

Jak nauczyć się jazdy konnej?

Konna jazda to wyjątkowy sport, bo możemy praktykować go bez względu na swój wiek. Co trzeba wiedzieć przed pierwszą lekcją jazdy konnej i w jaki sposób się do niej przyszykować, by ustrzec się kontuzji?
Najwięcej wątpliwości wzbudza kostium jeździecki.

ziemia
Autor: Bas Evers
Źródło: http://www.flickr.com

żywienie koni
Autor: nkzs
Źródło: http://www.sxc.hu
Afryka
Autor: By PhotosEcosse
Źródło: http://www.flickr.com
Frapujesz się, czy do stadniny musimy przywieźć ze sobą bryczesy (spodnie, które chronią przed obtarciami), sztyblety (buty do konnej jazdy) oraz sztylpy (chronią łydki)? Czy powinno się mieć toczek (hełm)? Jazda konna jest to sport niezwykle przyjemny a także odprężający. Nie możemy jednakże zapomnieć, iż przytrafiają się upadki. Miej na uwadze, żeby nigdy nie wsiadać na wierzchoWCa bez toczka. To nadzwyczaj istotne, bowiem nakrycie głowy ochroni przed możliwymi urazami. Pierwszy toczek wypożyczysz w stadninie, a z pomocą specjalnego pokrętła dopasujesz jego wielkość do obwodu głowy. Szkoleniowiec pokaże ci, w jaki sposób skontrolować, czy kask nie jest zbyt duży. Maluchy ponadto muszą uczyć się jazdy konnej w specjalnej ochronnej kamizelce. Profesjonalny strój na początku nie będzie nieodzowny. Nowy uczeń powinien poznać konia i jego zwyczaje, w jaki sposób wygląda żywienie (https://nubaequi.pl/pl/23-dodatki-zywieniowe) koni, i nauczyć się go czyścić oraz siodłać. Stąd na pierwszych lekcjach jazdy konnej zamiast profesjonalnych bryczesów wystarczą leginsy czy też dresy. Spodnie nie mogą posiadać szwów po wewnętrznej stronie, żeby nie obcierały ud. Na początkową jazdę nie musisz także nabywać specjalnych bucików. Wystarczą kryte buty na płaskiej podeszwie.

Nie potrzebujesz też profesjonalnych odzień – pamiętaj jednak, aby ubiór nie krępował twoich ruchów. Z kupnem profesjonalnego kostiumu lepiej poczekać do momentu oswojenia się ze zwierzakiem jak też pozyskania kluczowych jeździeckich umiejętności.