Wyszukaj

Spuszczele – w jaki sposób zabezpieczyć drewno przed niniejszymi owadami oraz jak sobie radzić, kiedy spuszczele już zainfekowały budynek

Spuszczele są jednym ze szkodników drewna, który może zagnieździć się tak samo w pojedynczych wyrobach drewnianych, jak też w całych budynkach, a wówczas zwalczanie spuszczela jest już dużo cięższe. Czym cechuje się ten owad oraz co robić, gdy zaobserwujemy jego obecność? Zacznijmy od tego, że spuszczele to jedne z najgroźniejszych szkodników, które należą do chrząszczy z rodziny kózkowatych. Atakują wyłącznie martwe drewno, a zatem takie, które było wycięte. Może to być zarówno drewno z kraju, jak i zagraniczne gatunki, np. modrzewie.

spuszczel
Autor: born1945
Źródło: http://www.flickr.com
W szczególności zagrożone są drewna magazynowane na słonecznych obszarach. Tam spuszczele rozwijają się szybko. Nie tylko niszczą drewno, lecz także sprawiają, że jest bardziej podatne na spalenie, ponieważ je wygryzają.

Przygotowano bonus dla osób, które potrzebują podobnych danych – zobacz informacje (http://smartanimal.eu/ketsy) tutaj! Odnosi się ono do omawianego tutaj problemu.

Jak można pozbyć się niniejszego szkodnika? Najkorzystniej jest wynająć firmę, która oferuje usługi ddd, by być pewnym, iż na dobre pozbędziemy się owadów – poznaj Ratmar. Samodzielne działania mogą nie zagwarantować spodziewanych wyników, ponieważ niestety spuszczele są trudne do likwidacji.

Są odporne na czynniki mechaniczne i preparaty chemiczne.

Chcesz zgłębić więcej ciekawych danych na omawiany temat? To poczytaj szczegóły, które właśnie takie informacje mają.

Jakie działania w związku z tym stosują fachowe firmy? Przeważnie nagrzewają drewno do temperatury około pięćdziesięciu stopni, co nie wywołuje ani wysychania, ani wypaczania drewna, ale za to skutecznie eliminuje nie tylko jaja oraz larwy, lecz również dorosłe osobniki spuszczeli. Można również poddać drewno działaniu niskich temperatur, lecz niniejsze zabiegi domagają się dużo więcej czasu. Aby nie martwić się problemem, jakim jest zwalczanie spuszczela, najlepiej jest zastosować środki zapobiegawcze, a więc zdecydować się na drewno, w jakim nie może się zagnieździć; czytaj więcej.

Możemy także przeprowadzić głębokie nasycanie drewna właściwymi preparatami chemicznymi, jednakże nie jest to możliwe do realizacji w przypadku m.in. stojących budynków. Sprawdzi się tutaj wyłącznie regularna kontrola i pilnowanie, by do wszystkich prac remontowych nie wykorzystywać starego drewna z innych budynków, jeżeli nie zostało uprzednio poddane dezynfekcji, gdyż sami możemy doprowadzić do niemiłych konsekwencji.