Wyszukaj

Z jakiego powodu nie warto wysiewać nasion pochodzących z najbardziej dorodnych kwiatów?

Duża część osób sądzi, że jeśli zbieramy nasionka do siewu ze zbiorów, jakie były bogate, to także pochodzące od nich materiały sienne będą świetnej jakości. Niestety nie w każdym przypadku tak jest, gdyż bywa, że nie znamy wszystkich szczegółów dotyczących pierwotnie wysianych nasion.
Dla przykładu jeżeli na ich opakowaniu widniał symbol „F1”, to z pewnością nie warto siać żadnych nowych kwiatów, ponieważ oznaczenie „F1” stanowi, że nasiona powstały z krzyżówki dwóch najwyższej klasy odmian.

Ptaki
Autor: Folia IZOFLEX
Źródło: Folia IZOFLEX
To z nich otrzymujemy najładniejsze kwiaty czy też najdorodniejsze owoce. Niestety ich mankamentem jest to, że są to roślinki jednoroczne. Innymi słowy gromadzenie nasion z takiego siewu jest naprawdę niecelowe. Gdy czytamy etykietę, warto także zwrócić uwagę na to, czy są to nasiona polskie czy zagraniczne. Istnieje znaczna grupa ogrodników, która uprawia wyłącznie nasionka krajowe, ponieważ ma gwarancję, że urosły one w doskonale nam znanych uwarunkowaniach klimatycznych.
W sklepach ogrodniczych możemy nabyć różnego rodzaju nasiona: inkrustowane, standardowe, otoczkowane czy na taśmie. Wszystkie z nich posiadają swe wady i zalety. Te naturalne są przeważnie niezwykle niewielkie, więc trzeba je wysiewać dosyć gęsto. Potem z kolei konieczne jest przerywanie. Te inkrustowane i otoczkowane są pokryte zaprawą, która zawiera różnego typu nawozy. Są o wiele bardziej ekonomiczne (są bardziej kosztowne, lecz sieje się ich mniej), lecz ich wadą jest konieczność zachowywania stałej wilgotności ziemi.

Bardzo popularne są z kolei nasiona sprzedawane na taśmie. W tym wypadku także powinniśmy zapewnić odpowiednią wilgotność gleby, jednak nie musimy już myśleć o precyzyjnych odstępach.