Wyszukaj

Złom elektroniczny – jak pozbyć się go zgodnie z regulacją?

Mało w której sferze życia postęp jest tak prędki, jak w przypadku przyrządów elektronicznych.
Już kilka lat wstecz mówiło się, że kiedy kupujesz nowiusieńki laptop i wychodzisz z nim ze sklepu to on już jest przestarzały.

utylizacja sprzętu elektronicznego wrocław
Autor: Natasia Causse
Źródło: http://www.flickr.com
Coś w tym musi być, bowiem niemalże za każdym razem już kilka tygodni później możesz za analogiczną cenę pozyskać coś o wiele lepszego. Oprzyrządowanie zmieniamy stosunkowo często. Ale co się dzieje ze starym?
zwierzęta
Autor: Hortico
Źródło: http://przydomoweogrody.pl
Tak zwane elektrośmieci są niebezpieczne dla naszego środowiska. Wypływające z popsutego sprzętu trujące substraty bez trudności przenikają do ziemi, wody jak też powietrza. Wyjątkowo niebezpieczne są następujące pierwiastki, które znaleźć można np. w komputerach: azbest, rtęć. Dlatego właśnie jak mówi przepis o odpadach, odpadki sprzętu elektronicznego muszą traktowane być przez wytwórców jako odpady groźne oraz zgodnie z aktualnym prawem gromadzone w sposób selektywny a także poddane procesom unieszkodliwiania. Każdy sklep ma obowiązek nieodpłatnego odbierania zużytego sprzętu. Zatem jeśli kupujemy nowiusieńkiego laptopa, wówczas możemy bezpłatnie zostawić w sklepie zużyty sprzęt. Jednakże obowiązuje zasada „jeden za jeden”, czyli sklep nie przyjmie nam przy okazji pralki. Co zatem uczynić ze zużytym komputerem, gdy nie chcemy wcale nabywać nowego (jako że mamy już notebooka i nie jest nam nieodzowny)? Utylizacja sprzętu elektronicznego Wrocław to obowiązek każdej gminy.

W każdej gminie musi znajdować się przynajmniej jeden punkt gromadzenia zużytego sprzętu. Teoretycznie zadaniem gmin jest też informowanie o takich lokalizacjach na stronie internetowej, ale w praktyce nie zawsze możemy tam takie dane znaleźć.